İsrail Protestosunda Gazeteci Gözaltına Alındı

Fransız Blast medyası, X hesabından yaptığı açıklamada, Fransız Exxelia şirketinin merkezi önünde İsrail’e yönelik silah satışı karşıtı gösteriyi takip eden muhabirlerinin gözaltına alındığını belirtti.

Fransa’da Exxelia şirketinin ürettiği bileşenlerin İsrail’in fırlattığı füzelerde kullanıldığının tespit edildiği ve İsrail’e yönelik silah satışı gerekçesiyle şirket önünde protesto düzenlendi. Eylem takibi yapan yapan bir gazeteci ise gözaltına alındı.

Fransız Blast medyasında muhabirlik yapan gazetecinin gözaltına alındığını medya şirketi X hesabından duyurdu.

GÖSTERİCİLERDE GÖZALTINDA

Eylem sonucu birçok göstericinin gözaltına alındığını ve savcılığın soruşturma başlattığı aktarılan açıklamada, gözaltına alınan gazetecinin Paris’in 11. bölgesinde bir karakola götürüldüğünü ve haber kaynaklarını korumak için polislere telefonunun şifresini vermeyi reddetmesi üzerine gözaltı süresinin uzatıldığı aktarıldı.

Söz konusu gazetecinin gözaltına alınmasının “bilgilendirme özgürlüğüne yönelik ciddi ve haksız saldırı” olduğu ifade edilen açıklamada, Blast muhabirinin derhal serbest bırakılması istendi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), gazetecinin haber kaynaklarının gizliliğinin ihlal edilme riski bulunduğunu belirterek, “İsrail’e silah satışı karşıtı eylemi takip eden muhabir serbest bırakılmalı.” ifadesi kullanıldı.

EN AZ 79 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin son raporuna göre 7 Ekim’den bu yana öldürüldüğü tespit edilebilen gazetecilerin sayıları ve milliyetleri şöyle; 72 Filistinli, 4 İsrailli ve 3 Lübnanlı. Aynı rapora göre İsrail’in çok daha fazla sayıda gazeteciyi öldürdüğü yönünde bilgiler geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x